Czy dodanie soli epsom do gorącej kąpieli jest skuteczną metodą robienia wagi?

Data i autor:

Wielu zawodników sportów walki uważa, że stosowanie soli epsom do gorącej kąpieli podczas robienia wagi zwiększa utratę masy ciała. To przekonanie, podobnie jak wiele rzeczy w sportach walki, jest związane z obiegowymi teoriami i broscience szerzonym wśród zawodników, trenerów, członków teamów.

John Connor współpracował z jednymi z najlepszych irlandzkich zawodników MMA i pięściarzy, a teraz kończy doktorat, w którym bada najbezpieczniejszy i najbardziej optymalny sposób korzystania z kąpieli podczas robienia wagi. 

W niedawno przeprowadzonym przez Johna Connora wśród 11 zawodników MMA badaniu porównano skuteczność robienia wagi poprzez pasywne odwodnienie w kąpieli w wannie z ciepłą wodą przy użyciu 2 kg siarczanu magnezu w porównaniu z samą wodą. Jest to pierwsze tego typu badanie. Protokół składał się z 20 min kąpieli i 40 min leżenia w owinięciu jak egipska mumia w ciepłej temperaturze otoczenia po czym proces został powtórzony zarówno z 2 kg soli epsom oraz z użyciem samej wody. Temperatura wody wynosiła 37,8 stopnia Celsjusza.

24 godziny przed przeprowadzeniem badania zawodnicy przeszli mini robienie wagi polegające na zastosowaniu białkowo tłuszczowej o niskiej zawartości błonnika i pili tylko 50 ml/kg m. c. wody.

Okazało się, że utrata masy ciała wywołana przez protokoły kąpieli wyniosła odpowiednio 1,63 ± 0,75 kg i 1,60 ± 0,80 kg odpowiednio dla samej wody i wody z solą epsom, co odpowiada ~ 2,1% masy ciała. W zastosowanych warunkach wielkość utraty masy ciała w obu grupach była praktycznie identyczna.

Connor przeprowadził również podobny protokół pozwalając zawodnikom zwiększyć temperaturę wody do 40 stopni Celsjusza. Wzrost temperatury wody miał nieznaczny wpływ na zwiększenie utraty masy ciała w trakcie kąpieli.

Podsumowując:

  • Dodanie 2 kg soli epsom do kąpieli w ciepłej wodzie w trakcie robienia wagi wydaje się być nieskuteczną metodą utraty dodatkowej masy ciała w trakcie kontrolowanego odwadniania.
  • Wzrost temperatury wody z 37,8 do 40 stopni Celsjusza może mieć nieznaczny wpływ na zwiększenie utraty masy ciała w trakcie kąpieli.

Jest to pierwsze badanie, które weryfikuje skuteczność robienia wagi poprzez kąpiel z użyciem soli epsom. W kolejnych badaniach warto sprawdzić skuteczność protokołu z większą ilością soli epsom, inną temperaturą wody oraz podczas przeprowadzania standardowego protokołu gwałtownej utraty masy ciała, który zakłada utratę ~10% masy ciała. ?

Kliknij tutaj, aby rozwinąć listę źródeł

John Connor, Adam Shelley & Brendan Egan (2020) Comparison of hot water immersion at 37.8°C with or without salt for rapid weight loss in mixed martial arts athletes, Journal of Sports Sciences, 38:6, 607-611
Menu