Czy posiadanie psa może wpływać na długość naszego życia?

Data i autor:

W niedawno opublikowanym badaniu zostały uwzględnione 182000 osoby po zawale serca, z czego prawie 6% to właściciele psów oraz 155000 osoby, które przeszły udar niedokrwienny, a prawie 5% z nich było właścicielami psów (1). Posiadanie psów zostało potwierdzone przez dane ze Szwedzkiej Rady Rolnictwa (rejestracja własności psów jest obowiązkowa od 2001 r.) i Szwedzkiego Związku Kynologicznego (wszystkie psy rodowodowe są rejestrowane od 1889 r.).

Naukowcy odkryli, że posiadanie psów wiąże się z:

  • niższym o 33% ryzykiem śmierci pacjentów z zawałem serca mieszkających samotnie po hospitalizacji  
  • niższym o 27% ryzykiem śmierci u pacjentów po udarze żyjących samotnie po hospitalizacji

Niższe ryzyko śmierci związane z posiadaniem psa można wytłumaczyć również większą aktywnością fizyczną oraz zmniejszoną depresją i samotnością, które były związane z posiadaniem psa.

Naukowcy z Toronto dokonali przeglądu badań biorąc pod uwagę ponad 3,8 miliona osób biorących udział w 10 oddzielnych badaniach, które zostały uwzględnione w metaanalizie (2). Spośród 10 badań 9 z nich obejmowało porównanie śmiertelności z jakiejkolwiek przyczyny dla właścicieli psów i osób nieposiadających zwierząt, a 4 porównały śmiertelność z powodu chorób układu sercowo naczyniowego u właścicieli psów i osób nieposiadających zwierząt .

Autorzy metaanalizy wykazali, że posiadanie psów wiąże się z:

  • niższym o 24% ryzykiem śmierci z jakiejkolwiek przyczyny
  • niższym o 65% ryzykiem śmierci po zawale serca;
  • niższym o 31% ryzykiem zgonu z powodu problemów sercowo-naczyniowych.

Posiadanie psa wiązało się ze zwiększonym wysiłkiem fizycznym, niższym poziomem ciśnienia krwi i lepszym profilem cholesterolu.

Te odkrycia sugerują, że posiadanie psa wiąże się z dłuższym życiem. Analizy te nie uwzględniają czynników zakłócających, takich jak sprawność fizyczna lub zdrowszy styl życia, które mogą być związane z posiadaniem psa. Mimo to wyniki te są bardzo pozytywne i myślę, że zdecydowanie przemawiają za posiadaniem zwierząt. Zwłaszcza, że w schroniskowych boksach czeka masa wspaniałych przyjaciół do wzięcia, a więc do dzieła!

Kliknij tutaj, aby rozwinąć listę źródeł

  1. Mwenya Mubanga, Liisa Byberg, Agneta Egenvall, Erik Ingelsson, Tove Fall. Dog Ownership and Survival After a Major Cardiovascular Event. Circulation: Cardiovascular Quality and Outcomes, 2019
  2. Kramer CK, Mehmood S, Suen RS. Dog Ownership and Survival: A Systematic Reviewand Meta-Analysis. Circ Cardiovasc Qual Outcomes. 2019 Oct;12(10):e005554.
    
Menu