Deficyt kaloryczny, a poprawa funkcji kognitywnych

Data i autor:

Nowa metaanaliza badań naukowych wykazuje, że deficyt kaloryczny poprawia funkcje kognitywne, w tym globalne funkcjonowanie mózgu i pamięć.

Jedenaście badań kontrolowanych z randomizacją (RCT) spełniło kryteria włączenia do przeglądu systematycznego i metaanalizy. Ciągły deficyt energetyczny miał taki sam korzystny wpływ na funkcjonowanie poznawcze jak post przerywany (IF). 

Badanie wykazało, że deficyt kaloryczny ma pozytywny wpływ na funkcje poznawcze zarówno u osób z nadwagą jak i optymalną masą ciała oraz łagodnym upośledzeniem funkcji poznawczych (MCI).

Należy jednak zachować ostrożność podczas uogólniania i przenoszenia wyników na inne populacje. Potrzebne są dodatkowe wysokiej jakości, zakrojone na szeroką skalę badania kohortowe i interwencyjne w celu dalszej oceny skuteczności restrykcji kalorycznych w poprawie funkcji poznawczych.

Praktyka w telegraficznym skrócie – jak możemy zadbać o funkcje poznawcze?

Warto zadbać o optymalny sen, aktywność fizyczną i umysłową, redukcję stresu, unikanie używek oraz w kontekście żywienia warto unikać nadmiaru produktów wysokoprzetworzonych i spożywać więcej produktów zalecanych w diecie MIND, która ma udowodnione właściwości hamujące starzenie się mózgu. Wśród tych produktów możemy wyszczególnić:
  • zielone warzywa liściaste
  • owoce jagodowe,
  • tłuste ryby morskie,
  • orzechy i nasiona,
  • oliwę z oliwek,
  • produkty pełnoziarniste.
Warto również… Nie przejadać się, gdyż nadwyżka kaloryczna może sprzyjać stanom zapalnym i tym samym pogorszeniu funkcji poznawczych. U osób z nadwagą warto wprowadzić deficyt energetyczny w celu normalizacji masy ciała. Jak uprawiacie sporty kontaktowe to pamiętajcie również, że warto unikać dostawania ciosów w głowę.

 

Kliknij tutaj, aby rozwinąć listę źródeł

  1. Lü W, Yu T, Kuang W. Effects of dietary restriction on cognitive function: a systematic review and meta-analysis. Nutr Neurosci. 2022 Apr 25:1-11. doi: 10.1080/1028415X.2022.2068876. Epub ahead of print. PMID: 35469542.

Menu