Białko w posiłku – ile warto jeść?

Data i autor:

Białko w posiłku

Białko w posiłku – ile warto jeść? To pytanie zadaje sobie od lat wiele osób trenujących. Tak naprawdę od dłuższego czasu nad tym tematem rozwodzą się również naukowcy zajmujący się dietetyką sportową. Wielu z Was pewnie słyszało kiedyś „Możesz przyswoić maksymalnie 25 g białka na posiłek.” albo „Twoje mięśnie mogą wykorzystać maksymalnie 25 g białka na porcję„. Okazuje się jednak, że powyższe stwierdzenia nie są prawdziwe.

Ile białka można przyswoić w posiłku?

Stwierdzenie że możesz przyswoić maksymalnie 25 g białka w posiłku jest oczywistym mitem. Wchłanianie białka nie jest czynnikiem ograniczającym jego wykorzystanie. Możesz przyswoić białka znacznie więcej niż 25 g na porcję. Należy zadać sobie raczej pytanie – ile białka mogą wykorzystać Twoje mięśnie?

Wcześniejsze badania, w których używano białka serwatkowego sugerowały, że spożywanie częstszych, ale mniejszych porcji (20 vs 40 g) jest lepszą opcją, a nadmiar białka z większych porcji był utleniany (1). Białko najczęściej spożywamy jednak wraz z innymi składnikami żywieniowymi co może mieć przełożenie na spadek tempa trawienia oraz wchłaniania aminokwasów.

Białko w posiłku – co nowego wiemy?

Aktualne dowody naukowe wskazują, że mięśnie mogą skutecznie wykorzystać znacznie większe porcje niż 25 g białka na posiłek. W opublikowanym pod koniec 2023 roku w badaniu 36 mężczyzn losowo przydzielono do spożycia 0, 25 g, 100 g białka mleka po sesji treningu siłowego (2). Zaobserwowano kinetykę wchłaniania oraz nasilenie procesów anabolicznych po treningu oraz spożyciu białka przez 12 godz.

W ciągu 12 godzin spożycie białka zwiększało stężenie aminokwasów oraz syntezę białek mięśniowych w sposób zależny od dawki. Sugeruje to, że białko nadal się trawiło. Stosunek syntezy białka do jego utleniania również wzrastał liniowo wraz ze spożyciem białka co świadczy o tym że nadmiar białka w posiłku nie jest “marnowany”.

Osoby w grupie spożywającej 100 g białka miały 20% wyższe współczynniki syntezy białek mięśniowych przez pierwsze 4 godziny po spożyciu i 40% wyższe przez kolejnych 8 godzin (2). Świadczy to o tym, że spożycie dużej ilości białka, w szczególności z innymi składnikami, spowalnia trawienie, wchłanianie i uwalnianie aminokwasów do krwiobiegu, co skutkuje wydłużoną reakcją anaboliczną.

Jak rozłożyć białko w ciągu dnia?

Nie oznacza to, że rozłożenie białka w ciągu dnia równomiernie jest złym pomysłem. Wiele osób ma problemy z dostarczeniem odpowiedniej ilości białka i taka strategia może być pomocna.

W celu optymalizacji regeneracji i przebudowy mięśni po treningu postaraj się dostarczyć 1,6-2,2 g białka/kg m.c. w ciągu dnia. Warto rozłożyć porcje białka w miarę równo w ciągu dnia, ale nie ma to aż takiego znaczenia jak wcześniej uważano. Jeżeli Twój posiłek potreningowy będzie zawierał więcej białka od innych posiłków to białko to nie zostanie zmarnowane.

Kliknij tutaj, aby rozwinąć listę źródeł

  1. Areta JL, Burke LM, Ross ML, et al. Timing and distribution of protein ingestion during prolonged recovery from resistance exercise alters myofibrillar protein synthesis. J Physiol. 2013;591(9):2319-2331.
  2. Trommelen J, van Lieshout GAA, Nyakayiru J, et al. The anabolic response to protein ingestion during recovery from exercise has no upper limit in magnitude and duration in vivo in humans. Cell Rep Med. 2023;4(12):101324.
keyboard_arrow_up