Przyrost masy ciała po ważeniu, a wynik walki

Data i autor:

Ekipa Uniwersytetu Johna Moora w Liverpoolu na czele z Chrisem Kirkiem opublikowała badanie mające na celu sprawdzenie czy gwałtowny przyrost masy ciała (AWG) pomiędzy ważeniem, a walką MMA wpływa na wynik walki. W obiegowej teorii wśród zawodników MMA i trenerów istnieje przeświadczenie, że posiadanie większej masy ciała od przeciwnika w trakcie walki stwarza przewagę zarówno fizyczną oraz mentalną i może mieć korzystny wpływ na szansę zwycięstwa.

Po co zawodnicy zbijają tyle kilogramów?

W celu znaczącego zwiększenia masy ciała na walce względem ważenia zawodnicy MMA dokonują procesu robienia wagi. Robienie wagi zakłada użycie technik takich jak dieta ubogoresztkowa, deplecja glikogenu, ładowanie wody, odwodnienie. Zawodnicy korzystają również z bardziej inwazyjnych metod np. kąpieli w gorącej wodzie, saunowania, treningu w ortalionowych strojach, zastosowania diuretyków i innych ryzykownych metod. Dzięki temu zawodnicy najpierw tracą na kilka dni przed ważeniem nawet powyżej 15% masy ciała. Następnie odzyskują tą masę ciała w ciągu 24-36 godz. do walki. Często zawodnicy wychodzą do walki ciężsi o 1-2 kategorie wagowe.

Od 2017 r. Kalifornijska Komisja Sportowa (CSAC) weryfikuje masę ciała zawodników w dniu walki przeprowadzając ponowne ważenie i wysyła ostrzeżenia zawodnikom, których AWG od ważenia przekroczy 10%.

Przyrost masy ciała po ważeniu, a wynik walki w badaniach naukowych

Chris Kirk z ekipą LJMU zebrali dane z 5 zawodów profesjonalnego MMA (4 UFC i 1 Bellator). Zebrane dane dotyczyły walk z udziałem 62 elitarnych zawodników, 31 wygranych i 31 przegranych. Wbrew powszechnym teoriom analiza danych wykazała, że PRZYROST WIĘKSZEJ ILOŚCI KILOGRAMÓW NIE WIĄZAŁ SIĘ ZE ZWYCIĘSTWEM!

Nie jest to spójne z poprzednim badaniem przeprowadzonym na grupie 15 profesjonalnych zawodników MMA. W tym badaniu wykazano, że AWG może mieć korzystny wpływ na szanse zwycięstwa (Coswig i wsp. 2018). Badanie to jednak były przeprowadzone w niewielkiej próbie. Poprzednie doniesienia ze świata nauki świadczą o tym, że zawodnicy dyscyplin chwytanych mogą odnieść większe korzyści z AWG od zawodników dyscyplin uderzanych. W MMA hipotetycznie zawodnicy bazujący na stylach chwytanych (np. zapasy, bjj) mogą odnieść większe korzyści z AWG od zawodników bazujących na stójce (np. boks, muay thai).

Ryzyko związane z nadmiernym zbijaniem wagi

Warto zwrócić uwagę, że sam proces robienia wagi może być dla zawodnika wyniszczający. Może wiązać się z wystąpieniem komplikacji zdrowotnych jeżeli nie jest przeprowadzony prawidłowo. To może rzutować na wyniki tego badania. Zawodnicy zbijający więcej kilogramów zanotowują większy AWG i tym samym mogą przystępować do rywalizacji bardziej wyeksploatowani. Z jakimi konsekwencjami może wiązać się nieumiejętne robienie wagi pisałem w innym artykule. Ponadto hipotetycznie zawodnicy o większym doświadczeniu i wyszkoleniu mogą robić mniej wagi. Mają za sobą wiele ciężkich walk i ich organizm może nie tolerować kolejnych ekstremalnych redukcji.

Uważam, że warto kontynuować gromadzenie danych i przeprowadzanie badań na coraz większych grupach zawodników w celu potwierdzenia tych doniesień ze świata nauki.

Podsumowanie – przyrost masy ciała po ważeniu a wynik walki

Jako osoba od lat współpracująca z zawodnikami MMA oraz innymi sportowcami dyscyplin z kategoriami wagowymi staram się przestrzegać pewnych zasad. Proces robienia wagi nie powinien zakładać utraty >10% masy ciała w ciągu kilkudziesięciu godzin przed ważeniem. Stawiam na bezpieczeństwo swoich podopiecznych. Uważam, że samo żywienie zawodnika sportów walki powinno mieć na celu przede wszystkim poprawę jego zdolności wysiłkowych. Stosowanie ekstremalnych metod zarówno chronicznej jak i gwałtownej redukcji masy ciała nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem.


Kliknij tutaj, aby rozwinąć listę źródeł

  1. Kirk, C., Langan-Evans, C., & Morton, J. P. (2020). Worth the Weight? Post Weigh-In Rapid Weight Gain is Not Related to Winning or Losing in Professional Mixed Martial Arts, International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism, , 1-5.
  2. Coswig, V., Miarka, B., Pires, D., da Silva, L., Bartel, C., & Del Vecchio, F. (2019). Weight Regain, but not Weight Loss, Is Related to Competitive Success in Real-Life Mixed Martial Arts Competition, International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism29(1), 1-8. Retrieved Jul 1, 2020
keyboard_arrow_up