Dieta w chorobie Hashimoto

Data i autor:

Dieta w chorobie Hashimoto znajduje się w kręgu zainteresowań wielu osób z uwagi na coraz większą liczbę zachorowań. Tym samym powstaje coraz więcej artykułów, które sugerują szeroką gamę zaleceń czy restrykcji żywieniowych. Niestety bardzo często są to mity, które nie mają potwierdzenia w literaturze naukowej. Dlatego jeśli chcesz zadbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie sugerowałabym wizytę u doświadczonego dietetyka klinicznego który zadba o dokładną analizę Twojego stanu zdrowia, stylu życia, żywienia,  który także zasugeruje odpowiednią interwencję dietetyczną.

Czym jest choroba Hashimoto?

Choroba Hashimoto to autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, inaczej zwane przewlekłym limfocytowym zapaleniem tarczycy, które charakteryzuje się niedoczynnością gruczołu wewnętrznego wydzielania. Należy, obok choroby Gravesa-Basedowa, do jednej z najczęściej występujących chorób opartych na autoagresji organizmu. Obie wymienione choroby dotyczą autoagresji tego samego narządu, czyli tarczycy.

Zalecenia dietetyczne w chorobie Hashimoto

Zalecenia dietetyczne kierowane do chorych na chorobę Hashimoto powinny być dostosowane do indywidualnie. Powinny uwzględniać kryteria takie jak: wiek, płeć, wymiary ciała, stan fizjologiczny, aktywność fizyczna i stan zdrowia. Należy pamiętać, że główną metodą leczenia niedoczynności tarczycy w chorobie Hashimoto jest leczenie farmakologiczne – stosowanie lewotyroksyny. Leczenie żywieniowe nie jest alternatywą dla farmakoterapii, ale może być świetną metodą wspomagającą.

Jako niezależna jednostka chorobowa nie posiada zdefiniowanych wytycznych dotyczących leczenia żywieniowego ale z perspektywy dietetyka klinicznego istnieją racjonalne powody, aby wprowadzić interwencje żywieniowe dotyczące jakościowego i ilościowego doboru pokarmu.

Czynniki żywieniowe, które mogą potencjalnie zaostrzać przebieg choroby Hashimoto

  • Nadmierne spożycie jodu
  • Znacząca nadwyżka kaloryczna
  • Głęboki deficyt kaloryczny
  • Wysokie spożycie sodu
  • Niedobory pokarmowe: witaminy D, selenu, żelaza, a także… jodu

W ostatnich latach propagowany jest pogląd, że skrajne strategie eliminacyjne mogą przynieść pozytywne skutki u pacjentów cierpiących na chorobę Hashimoto.  Proponowane są rozwiązania wykluczające zboża, produkty mleczne, rośliny strączkowe, a także wiele warzyw, owoców czy orzechów. Niestety takie sugestie nie mają poparcia w dowodach naukowych i mogą nieść za sobą duże ryzyko wystąpienia niedoborów pokarmowych bądź wpływać na zaburzenie relacji z pożywieniem.

Jak powinna wyglądać dieta w chorobie Hashimoto?

  1. Przede wszystkim powinna być to odpowiednio zbilansowana dieta która będzie dostarczać wszystkich składników odżywczych niezbędnych do syntezy hormonów tarczycy. Warto unikać składników mogących ten proces zaburzać, może pozytywnie wpłynąć na stan zdrowia osoby zmagającej się z chorobą Hashimoto. Odpowiednio dobrana dieta powinna uwzględniać stan zdrowia pacjenta i jego choroby współistniejące. Zalecenia dla osób z chorobą Hashimoto w dużym stopniu pokrywają się z zasadami racjonalnego żywienia dla ogółu populacji.
  2. Stres może być czynnikiem nasilającym objawy choroby. Jednym z kluczowych elementów leczenia jest dbanie o reakcje stresowe i unikanie czynników stresujących. Do takich czynników może należeć także pomijanie posiłków, uboga odżywczo dieta czy spożywanie alkoholu. Istnieją dowody naukowe na to, że sposób odżywiania może wpływać na procesy zapalne w organizmie. Dlatego dieta może być czynnikiem sprawczym zapalenia, jak i strategią wspomagającą leczenie. W przypadku osób z chorobą Hashimoto dobrze sprawdzi się dieta przeciwzapalna np. dieta śródziemnomorska. Warto ograniczyć podaż produktów prozapalnych i zapewnić odpowiednią podaż produktów przeciwzapalnych.
  3. W zakresie rozkładu makroskładników nie ma bezpośrednich wskazań do zastosowania konkretnych interwencji. Warto jednak rozważyć większą podaż białka, z 10-15% do 20-25%, z uwagi na lepszą kontrolę łaknienia przy jednoczesnym obniżeniu udziału kalorii z węglowodanów, tłuszczu bądź obu makroskładników.

Czy dieta w chorobie Hashimoto powinna być bezglutenowa i bezmleczna?

Wprowadzenie diety bezglutenowej oraz bez nabiału u osób z chorobą Hashimoto jest zasadne jedynie w przypadku osób, które jednocześnie zmagają się z chorobami uniemożliwiającymi spożywanie wspomnianych produktów, np. celiakia, nietolerancja laktozy, alergia na białka mleka. Mimo to diety bezglutenowe i bezmleczne nie tracą na popularności wśród osób zmagających się z autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy. Jako dietetyk kliniczny mam jednak na uwadze, że w chorobie Hashimoto od 6 do 10 razy częściej może towarzyszyć celiakia niż u ogółu populacji dlatego w przypadku występowania niepokojących objawów sugeruje podopiecznym dalszą diagnostykę w celu wykluczenia innych jednostek chorobowych.

Mam nadzieję, że powyższym artykułem rozwiałam wszystkie Twoje wątpliwości dotyczące interwencji żywieniowych w chorobie Hashimoto.

Jeśli potrzebujesz wsparcia w zakresie diety i suplementacji w Hashimoto zapraszam Cię do skorzystania z usług naszej poradni.

keyboard_arrow_up