Zastanawialiście się kiedyś nad tym jak szerokie zastosowanie mogą mieć suplementy diety?

Data i autor:

Zastanawialiście się kiedyś nad tym jak szerokie zastosowanie mogą mieć suplementy diety? To już nie tylko sporty walki, sporty siłowe, sporty sylwetkowe, kolarstwo czy sporty drużynowe – ale również codzienna nauka lub nawet popularny ostatnio e-sport.

Jednym z moich ulubionych połączeń suplementów działania synergistycznym jest połączenie l-teaniny wraz z kofeiną – może powodować m.in. poprawę funkcji kognitywnych i zdolności do nauki. W jednym badaniu połączenie 250 mg l-teaniny i 150 mg kofeiny poprawiło czas reakcji, pamięć roboczą i dokładność weryfikacji zadań w grupie ochotników (1).

W kolejnej pracy połączenie 100 mg l-teaniny i 50 mg kofeiny poprawiło szybkość i dokładność w wykonywaniu czynności wymagających zmiany uwagi po 60 minutach po podaniu i zmniejszyło podatność na rozpraszanie w zadaniach pamięciowych po 60 i 90 minutach po podaniu (2).

W innym badaniu porównano połączenie 97 mg l-teaniny i 40 mg kofeiny z placebo w trakcie wykonywania zadań wymagających uwagi i okazało się, że czujność została znacznie poprawiona u osób poddanych suplementacji. (3)


Kliknij tutaj, aby rozwinąć listę źródeł

  1. HaskellCF, KennedyDO, MilneAL, WesnesKA and ScholeyAB, The effects of L-theanine, caffeine and their combination on cognition and mood. Biol Psychol 77:113–122 (2008).
  2. OwenGN, ParnellH, BruinEAD and RycroftJA, The combined effects of L-theanine and caffeine on cognitive performance and mood. NutrNeurosci 11:193–198 (2008)
  3. Einöther SJ, Martens VE, Rycroft JA, De Bruin EA. L-theanine and Caffeine improve task switching but not intersensory attention or subjective alertness. Appetite. 2010
keyboard_arrow_up