W dotychczasowych badaniach mięta pieprzowa i zielona oraz inne rośliny z plemienia Mentheae wpływały korzystnie na funkcje kognitywne. Ekstrakty z tej rodziny roślin mają zbliżone mechanizmy działania na mózg. Substancje w nich zawarte hamują acetylocholinoesterazy i wiążą się allosterycznie z receptorami kwasu gamma-aminomasłowego (GABA-A), receptorami nikotynowymi i muskarynowymi.
Mięta – charakterystyka substancji aktywnych
Olejki eteryczne i ekstrakty z tej grupy zazwyczaj zawierają mono- i seskwiterpeny. Wśród nich możemy wyszczególnić 1,8-cyneol, kamfora α-pinenowa, geraniol, geranial, borneol, kamfen i β-kariofilen. Każda roślina ma inne stężenie substancji aktywnych. Na przykład olejek eteryczny z rozmarynu zazwyczaj zawiera 60% 1,8-cineolu, podczas gdy mięta pieprzowa przede wszystkim zawiera mentol i menton. Rośliny te wykazują również stosunkowo niskie stężenie diterpenów i triterpenów, ale zawierają względnie wysokie stężenie kwasów fenolowych i polifenoli. Wśród nich głównie kwasu rozmarynowego i jego pochodnych.
Standaryzowany ekstrakt z mięty zielonej zawierający minimum 14,5% kwasu rozmarynowego i 24% całkowitej zawartości fenoli, wykazał pozytywny wpływ na funkcje poznawcze u osób w wieku 50–70 lat z zaburzeniami pamięci po długotrwałej suplementacji.
Mięta zielona, a funkcje kognitywne – badanie naukowe
W opisywanym badaniu sprawdzono, czy nootropowe działanie ekstraktu mięty zielonej poprawia zwinność reaktywną wśród osób aktywnych. W tym randomizowanym, podwójnie zaślepionym, kontrolowanym placebo, równoległym badaniu, zdrowi, aktywni rekreacyjnie mężczyźni oraz kobiety (n = 142) otrzymywali 900 mg ekstraktu z zielonej mięty lub placebo dziennie przez 90 dni. Celem badania było sprawdzenie wpływu suplementacji na zwinność reaktywną. Zwinność reaktywna była badana poprzez pomiar liczby trafień i średniego czasu reakcji na Makoto Arena II, urządzeniu audiowizualnym, które mierzy czas reakcji w warunkach odzwierciedlających rywalizację sportową. Bezpieczeństwo interwencji monitorowano za pomocą badań: morfologii krwi, kompleksowego panelu metabolicznego i lipidów we krwi. Testy wykonywano przed rozpoczęciem suplementacji, a następnie w dniach 7, 30 i 90 suplementacji.
Wyniki badania
Korzystny wpływ suplementacji ekstraktem mięty zielonej na zwinność reaktywną był znaczący. Suplementacja miała wpływ na zwiększoną ilość trafień w teście stacjonarnym z podnóżkami. Różnica między grupami występowała w dniu 30 i dniu 90. W tym samym zadaniu czas reakcji poprawił się w wyniku suplementacji ekstraktu zielonej mięty w dniu 7 i dniu 30. Ekstrakt miał wpływ na zwiększenie ilości trafień w dniu 30 i w dniu 90 w trakcie testu wielokierunkowego z podnóżkami. Znaczących różnic nie zaobserwowano w pozostałych testach. Ekstrakt mięty zielonej był dobrze tolerowany i interwencja była bezpieczna.
Mięta zielona, a funkcje kognitywne – podsumowanie
Wyniki obecnego badania pokazują, że spożycie 900 mg ekstraktu mięty zielonej dziennie poprawiło określone miary zwinności reaktywnej w młodej, aktywnej populacji. Niniejsze badanie popiera stosowanie ekstraktu z zielonej mięty jako bezpiecznego nootropiku podczas aktywności sportowej. Potrzebne są kolejne badania sprawdzające skuteczność ekstraktów roślinnych.
Kliknij tutaj, aby rozwinąć listę źródeł
Falcone, P.H., Tribby, A.C., Vogel, R.M. et al. Efficacy of a nootropic spearmint extract on reactive agility: a randomized, double-blind, placebo-controlled, parallel trial. J Int Soc Sports Nutr 15, 58 (2018)