W literaturze naukowej opisano wiele przypadków problemów zdrowotnych związanych z przyjmowaniem suplementów diety. Nadmierna suplementacja szkodzi zdrowiu, a w literaturze naukowej opisano również przypadki śmiertelne. Ryzyko wystąpienia poważnych działań niepożądanych w trakcie przyjmowania suplementów diety nie dotyczy wyłącznie zanieczyszczeń, które mogą spowodować zarówno szkody zdrowotne jak i wpadki dopingowe u profesjonalnych sportowców.
Czy można przedawkować witaminy?
Wiele dostępnych na rynku suplementów diety, uchodzących za bezpieczne i powszechnie przyjmowane, może zostać przedawkowana poprzez suplementację zbyt wysokich dawek. Dotychczas odnotowano wiele przypadków przedawkowania witamin i składników mineralnych, wśród nich duże niebezpieczeństwo wiąże się z nadmierną suplementacją witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: witaminy A i witaminy D. Jest to duży problem, gdyż istnieje błędna, szkodliwa, obiegowa opinia, zgodnie z którą, suplementacja wysokich dawek witaminy D jest bezpieczna i wręcz wymagana, w celu skutecznego zwiększenia stężenia tej witaminy w organizmie. Ku przestrodze przywołam jeden opis przypadku ukazujący jak nadmierna suplementacja, zalecona przez pseudodietetyka, może zagrozić zdrowiu, a nawet życiu.
Opis przypadku mężczyzny, który przedawkował witaminy
Ten opis przypadku ukazał rzadkie objawy zatrucia witaminą D i ciężką hiperkalcemię przypisywaną niewłaściwemu stosowaniu wielu suplementów diety, wśród których było około 20 substancji czynnych. Mężczyzna trafił do szpitala z objawami takimi jak wymioty, nudności, biegunka, bóle brzucha, skurcze, szumy uszne, suchość w ustach, zwiększone pragnienie i utraty masy ciała (-12,7 kg). Objawy nasilały się od 3 miesięcy, od kiedy wdrożył suplementację megadawkami witamin, które zostały mu zalecone przez pseudospecjalistę.
Lista suplementów diety zaleconych przez pseudospecjalistę
- Witamina D – 150 tys. jednostek dziennie!!! Dawka zalecana to 1000-4000 IU dziennie!
- Wapń (w dawce 1g)
- Witamina K2 -100mcg
- Witaminy z grupy B: oddzielnie B2, B3, B6, B9, kompleks z B12
- 1 kropla 15% płynu Lugola
- Selen
- Pikolinian cynku
- Kwasy omega-3
- Boraks
- Kompleks L-lizyny z NAC
- Wobenzym N400
- Astaksantyna
- Magnez w postaci jabłczanu i cytrynianu
- Tauryna
- Glicyna
- Inozytol z choliną
- Kompleks zawierający chondroitynę i glukozaminę
- Probiotyki
- Chlorek sodu
Jak widać lista suplementów jest bardzo długa. Dobrą praktyką jest minimalizowanie suplementacji wyłącznie do substancji o naukowo udowodnionych korzyściach i bezpieczeństwie. Dodatkowo, bardzo istotne jest, aby przyjmować suplementy wyłącznie w dawkach, które mają naukowo udowodnioną skuteczność i bezpieczeństwo. W przypadku tego mężczyzny, została mu zalecona ogromna ilość bezsensownie dobranych suplementów, w abstrakcyjnie wysokich dawkach!
Co wykazały wynik badań mężczyzny?
Wyniki badań podczas hospitalizacji wykazały między innymi:
- Podwyższone stężenie wapnia (3,9 mmol/L; ref: 2,2-2,6).
- Nieoznaczalnie wysokie stężenie witaminy D (>400 nmol/L).
- Ostre uszkodzenie nerek z kreatyniną w surowicy (166 µmol/L; ref:
64–106 µmol/L) i mocznikiem 13,4 mmol/L; ref: 2,5-7,8 mmol/L). - Podwyższone stężenie magnezu 1.04mmol/L (ref: 0.7–1.0mmol/L).
Jak zakończyła się sprawa mężczyzny?
Wszystko wskazywało na to, że główną przyczyną powstałych zaburzeń była nadmierna suplementacja witaminą D oraz wapniem, aczkolwiek wiele z powyższych substancji, dodatkowo przyjętych w megadawkach, mogło spowodować poważne problemy zdrowotne. Pacjent został przyjęty do szpitala na 8 dni i nawodniony stosując dożylną płynoterapię. Rozpoczęto też doustną terapię bisfosfonianami, którą kontynuowano później również w warunkach domowych przez 2 miesiące. Wszystko zakończyło się szczęśliwie, ale mogło się skończyć dużo gorzej.
Nadmierna suplementacja szkodzi zdrowiu – jak uniknąć działań niepożądanych?
Przede wszystkim warto przyjmować suplementy diety świadomie, unikając losowych porad w internecie, mediach społecznościowych lub u pseudospecjalistów. Warto weryfikować źródło wiedzy, z którego czerpiemy informacje. Dawkę suplementu należy ustalić w oparciu o oficjalne rekomendacje lub po konsultacji z rzetelnym specjalistą, czyli sprawdzonym dietetykiem lub lekarzem.
Kliknij tutaj, aby rozwinąć listę źródeł
-
Alkundi A, Momoh R, Musa A, Nwafor N. Vitamin D intoxication and severe hypercalcaemia complicating nutritional supplements misuse. BMJ Case Rep. 2022 Jul 6;15(7):e250553. doi: 10.1136/bcr-2022-250553. PMID: 35793850; PMCID: PMC9263930.
-
Rickard, Zeijlon., Rickard, Zeijlon., Victor, Hantelius., Susanna, M., Wallerstedt., Susanna, M., Wallerstedt., Lina, Holmqvist., Lina, Holmqvist. (2021). Sports nutrition supplements and adverse events – a meta-epidemiological study of case reports specifically addressing causality assessment. European Journal of Clinical Pharmacology, 1-9. doi: 10.1007/S00228-021-03223-9
-
Stephanie, Hon. (2024). Vitamins That Kill: Vitamin A and D Overdoses. 101-112. doi: 10.1093/med/9780197635513.003.0009