Sól epsom do kąpieli podczas robienia wagi

Data i autor:

Wielu zawodników sportów walki uważa, że sól epsom do kąpieli podczas robienia wagi zwiększa utratę masy ciała. To przekonanie, podobnie jak wiele rzeczy w sportach walki, jest związane z obiegowymi teoriami szerzonymi wśród zawodników i trenerów.

John Connor współpracował z jednymi z najlepszych irlandzkich zawodników MMA i pięściarzy, a teraz kończy doktorat, w którym bada najbezpieczniejszy i najbardziej optymalny sposób korzystania z kąpieli podczas robienia wagi. 

Sól epsom do kąpieli podczas robienia wagi – ostatnie badanie naukowe

W badaniu przeprowadzonym przez Johna Connora porównano skuteczność robienia wagi poprzez pasywne odwodnienie w kąpieli w dwóch scenariuszach. Z ciepłą wodą przy użyciu 2 kg siarczanu magnezu, w porównaniu z samą ciepłą wodą. W badaniu wzięło udział 11 zawodników MMA. Jest to pierwsze tego typu badanie. Protokół składał się z 20 min kąpieli i 40 min leżenia w owinięciu jak egipska mumia w ciepłej temperaturze otoczenia. Potem proces został powtórzony zarówno z 2 kg soli epsom oraz z użyciem samej wody. Temperatura wody wynosiła 37,8 stopnia Celsjusza.

24 godziny przed przeprowadzeniem badania zawodnicy przeszli mini robienie wagi. Polegało ono na zastosowaniu diety białkowo tłuszczowej o niskiej zawartości błonnika i piciu tylko 50 ml/kg m. c. wody.

Wyniki badania

Okazało się, że utrata masy ciała wywołana przez protokoły kąpieli wyniosła odpowiednio 1,63 ± 0,75 kg i 1,60 ± 0,80 kg odpowiednio dla samej wody i wody z solą epsom, co odpowiada ~ 2,1% masy ciała. W zastosowanych warunkach wielkość utraty masy ciała w obu grupach była praktycznie identyczna.

Connor przeprowadził również podobny protokół pozwalając zawodnikom zwiększyć temperaturę wody do 40 stopni Celsjusza. Kontrolowany wzrost temperatury wody miał nieznaczny wpływ na zwiększenie utraty masy ciała w trakcie kąpieli.

Sól epsom do kąpieli podczas robienia wagi – podsumowanie

  • Dodanie 2 kg soli epsom do kąpieli w trakcie robienia wagi wydaje się być nieskuteczne.
  • Wzrost temperatury wody z 37,8 do 40 stopni Celsjusza może mieć nieznaczny wpływ na zwiększenie utraty masy ciała.

Jest to pierwsze badanie, które weryfikuje skuteczność robienia wagi poprzez kąpiel z użyciem soli epsom. W kolejnych badaniach warto sprawdzić skuteczność protokołu z większą ilością soli epsom, inną temperaturą wody oraz podczas przeprowadzania standardowego protokołu gwałtownej utraty masy ciała, który zakłada utratę ~10% masy ciała. ?

Kliknij tutaj, aby rozwinąć listę źródeł

John Connor, Adam Shelley & Brendan Egan (2020) Comparison of hot water immersion at 37.8°C with or without salt for rapid weight loss in mixed martial arts athletes, Journal of Sports Sciences, 38:6, 607-611
keyboard_arrow_up