Suplementacja antyoksydantów – korzystna czy niekorzystna?

Data i autor:

W poniższym badaniu krótkoterminowa (4-dniowa) suplementacja wysokimi dawkami witamin C i E (witamina C – 2000 mg / d; witamina E – 1400 U / d) skutecznie osłabiła wywołane wysiłkiem uszkodzenie mięśni i reakcję zapalną wywołaną 4 kolejnymi walkami taekwondo w ciągu tego samego dnia.

Może to przyczynić się do poprawy „performance’u” zawodników uczestniczących w turniejach w sportach walki, na których zawodnik musi stoczyć kilka walk w krótkim czasie.

W praktyce jest to cenna wskazówka do wykorzystania głównie dla zawodników startujących w turniejach amatorskich jedno- lub kilku- dniowych.

W innym wpisie pisałem o niekorzystnym wpływie chronicznej suplementacji antyoksydantami na adaptację mięśni, przyrost siły czy biogenezę mitochondrialną -> https://goo.gl/DGDRw9

Podsumowując:

  • w codziennej suplementacji antyoksydantów takich jak witamina C i E staramy się unikać.
  • antyoksydanty suplementujemy w trakcie kilkudniowych startów, albo w sytuacji kiedy nie zależy nam na progresie, a na maksymalnym performance’ie, zmniejszeniu odpowiedzi zapalnej w obliczu powtarzanych wysiłków w krótkim czasie.

Kliknij tutaj, aby rozwinąć listę źródeł

  1. Chou CC, Sung YC, Davison G, Chen CY, Liao YH. Short-Term High-Dose Vitamin C and E Supplementation Attenuates Muscle Damage and Inflammatory Responses to Repeated Taekwondo Competitions: A Randomized Placebo-Controlled Trial. Int J Med Sci. 2018;15(11):1217–1226. Published 2018 Jul 30.
keyboard_arrow_up