W sporcie stosuje się różne strategie poprawiające zdolności wysiłkowe. Każdy sportowiec dąży do tego, aby poprzez trening i odpowiednie żywienie oraz suplementację doprowadzić do poprawy swoich wyników sportowych. Prawda jest taka, że nie tylko mięśnie sportowcy powinni trenować. Oprócz tradycyjnych strategii rozwijających zdolności wysiłkowe w sportach wytrzymałościowych warto również zadbać o tzw. trening jelita.
Rola układu pokarmowego w sporcie
Układ pokarmowy odgrywa kluczową rolę w dostarczaniu węglowodanów i płynów do organizmu podczas długotrwałego treningu, a zatem jego sprawne funkcjonowanie jest bardzo istotne w kontekście utrzymania wydajności wysiłkowej w trakcie aktywności fizycznej. Dostarczenie odpowiedniej ilości węglowodanów na co dzień, jak i w trakcie wysiłku stanowi fundament zapewnienia sportowcowi właściwego paliwa do ciężkiego treningu. Ponadto odpowiednia podaż płynów i elektrolitów w trakcie wysiłku hamuje proces narastającego odwodnienia i tym samym umożliwia utrzymanie zdolności wysiłkowych na wysokim poziomie.
Czym jest trening jelita
Problemy żołądkowo-jelitowe są powszechne u sportowców wytrzymałościowych i mogą prowadzić do znaczącego pogorszenia zdolności wysiłkowych, a nawet uniemożliwienia kontynuowania treningu lub startu w zawodach. Problemom żołądkowo-jelitowym można zapobiegać, dostosowując układ pokarmowy podczas treningu, do specyficznych warunków, na jakie będzie on narażony podczas zawodów. Tym właśnie jest trening jelita.
Trening jelita może poprawić opróżnianie żołądka i wchłanianie pokarmów oraz zmniejszyć ryzyko i nasilenie problemów żołądkowo-jelitowych. Dzięki temu może zwiększyć szanse na spożycie większej ilości węglowodanów i płynów, bez konsekwencji w postaci problemów pokarmowych, co może przełożyć się na poprawę wyniku sportowego.
Trening jelita w praktyce
Odpowiednio zaplanowany trening jelita powinien zakładać zastosowanie następujących strategii:
- Zwiększona ilość węglowodanów w diecie
- Trening z dużą ilością płynu w żołądku
- Trening bezpośrednio po posiłku
- Trening z dużą ilością węglowodanów podczas wysiłku
- Symulacja strategii startowej
Bardzo ważne jest, aby trening jelita był przeprowadzony odpowiednio wcześniej, w trakcie okresu przygotowawczego. W zależności od czynników indywidualnych, przeprowadzenie skutecznego treningu jelita może zająć kilka tygodni lub miesięcy. Np. dla kolarza dobrym okresem na przeprowadzenie treningu jelita może być czas treningów na trenażerze.
Bardzo ważne jest, aby pamiętać o nadrzędnej zasadzie dietetyki sportowej. Zasada ta mówi, aby nie spożywać nowych produktów i nie suplementować nowych rzeczy bezpośrednio przed zawodami sportowymi. Wszystko powinno być przetestowane odpowiednio wcześniej.
Podsumowanie
Trening jelita odgrywa istotną rolę w żywieniu oraz suplementacji w sporcie. Sportowiec powinien rozważyć zastosowanie strategii treningu jelita, w szczególności w sytuacji, gdy miewa dolegliwości żołądkowo-jelitowe w trakcie wysiłku i reaguje źle na dużą ilość węglowodanów i płynów w trakcie wysiłku. W celu zaplanowania odpowiednich strategii treningu jelita warto skonsultować się z dietetykiem sportowym.
Kliknij tutaj, aby rozwinąć listę źródeł
Jeukendrup AE. Training the Gut for Athletes. Sports Med. 2017 Mar;47(Suppl 1):101-110. doi: 10.1007/s40279-017-0690-6. PMID: 28332114; PMCID: PMC5371619.