Wpływ niedoboru snu na testosteron

Data i autor:

Zastanawiałeś się kiedyś jaki jest wpływ niedoboru snu na testosteron? W badaniu naukowym 1 tydzień restrykcji snu z 9 do 5 godzin powodował spadek stężenia testosteronu o 10-15%. Badanie przeprowadzono w grupie młodych mężczyzn o średnim wieku 24,3 lata (1).

Deficyt snu może wiązać się z objawami niedoboru androgenów np. niskim poziomem energii, zmniejszonym libido, słabą koncentracją i zwiększoną sennością. Wpływ niedoboru snu na testosteron ma znaczenie fundamentalne.

Zastanów się zanim wydasz kasę na worek „cudownych” suplementów na zwiększenie stężenia testosteronu, o wątpliwej skuteczności. Zanim jakiś „guru” zdiagnozuje u Ciebie hipogonadyzm i wejdziesz na TRT, również się zastanów. Lepiej zadbaj o podstawy. Wyśpij się, zadbaj o dietę, nastrój, seks, aktywność fizyczną.

Przypominam, że podczas redukcji masy ciała, ograniczenie snu może powodować zmniejszenie utraty tkanki tłuszczowej o 55% (1,4 vs. 0,6 kg dla 8,5 h vs. 5,5 h snu) i zwiększenie utraty beztłuszczowej masy ciała o 60% (1,5 kg vs. 2,4 kg) (2). Idzie to w parze ze zwiększoną adaptacją neuroendokrynną do deficytu kalorycznego, zwiększonym uczuciem głodu i zmianą względnego wykorzystania substratów energetycznych w kierunku utleniania mniejszej ilości tłuszczu.


Kliknij tutaj, aby rozwinąć listę źródeł

  1. Leproult R, Van Cauter E. Effect of 1 Week of Sleep Restriction on Testosterone Levels in Young Healthy Men. JAMA. 2011;305(21):2173–2174.
  2. Nedeltcheva AV, Kilkus JM, Imperial J, Schoeller DA, Penev PD. Insufficient sleep undermines dietary efforts to reduce adiposity. Ann Intern Med. 2010;153(7):435–441.
keyboard_arrow_up