Niedawno zostało opublikowane kolejne badanie ukazujące neuroprotekcyjny wpływ kwasów tłuszczowych omega 3, a przede wszystkim DHA w prewencji uszkodzeń mózgu w sporcie u zawodników futbolu amerykańskiego.
W wynikach opublikowanego badania odnotowano niższy wzrost łańcucha lekkich neurofilamentów(Nf-L) w grupie zawodników suplementujących DHA. Nf-L jest markerem uszkodzenia neuronów. W trakcie sezonu otrzymywali oni kwasy omega 3 w postaci DHA (2000 mg), EPA (560 mg), and DPA (320 mg).
W poprzednim badaniu z 2016 r. Oliver i wsp. odnotowali niższy wzrost Nf-L w grupie zawodników suplementujących DHA (2 g, 4 g, 6 g). Efekt był najbardziej znaczący w grupie przyjmującą mniejszą dawkę czyli 2 g DHA dziennie.
Wielokrotne łagodne urazowe uszkodzenia mózgu (mTBI) mogą prowadzić w konsekwencji do neurodegeneracji zwanej chroniczną encefalopatią pourazową (CTE). CTE jest to czyli choroba zawodników futbolu amerykańskiego, pięściarzy, zawodników MMA i zawodników innych sportów kontaktowych. Zapraszam do przeczytania więcej w tym temacie w jednym z wcześniejszych artykułów.
Pojawia się coraz więcej dowodów naukowych dotyczących skuteczności DHA w prewencji uszkodzeń mózgu w sporcie. Jeszcze trochę i doczekamy się prawdopodobnie rekomendacji stosowania DHA w prewencji wstrząśnień. Moi zawodnicy będący w ekspozycji na urazowe uszkodzenie mózgu (MMA, boks, kickboxing itd.) już teraz suplementują kwasy omega 3 cały rok. W szczególności w okresie przygotowawczym i sparingowym otrzymują około 2 g DHA w prewencji mTBI i CTE.
Jeżeli interesuje cię tematyka urazowych uszkodzeń mózgu i neuroprotekcji w sporcie koniecznie zapisz się na szkolenie online.
Kliknij tutaj, aby rozwinąć listę źródeł
-
Heileson, J.L., Anzalone, A.J., Carbuhn, A.F. et al. The effect of omega-3 fatty acids on a biomarker of head trauma in NCAA football athletes: a multi-site, non-randomized study. J Int Soc Sports Nutr 18, 65 (2021). https://doi.org/10.1186/s12970-021-00461-1